Országjárás Borsod-Abaúj-Zemplén megyében
2011-06-22 |
Dr. Kállai Ernő és munkatársai 2011. június 20-22. között Borsod-Abaúj-Zemplén megyébe látogattak, ahol több településen tájékozódtak a megyében élő kisebbségi közösségek helyzetéről.
Az országgyűlési biztos 15 kollégájával látogatott Borsod-Abaúj-Zemplén megyébe, ahol párhuzamosan több munkacsoportban, több helyszínen folytattak megbeszéléseket, folytattak vizsgálatot, és nyújtottak segítséget a hozzájuk forduló ügyfelek számára. A munkatársak a többségében cigányok lakta településeken tartottak panaszfelvételt, valamint egyeztettek a helyi települési és kisebbségi önkormányzatok képviselőivel. Alapvető probléma mindenütt a munkanélküliség, valamint az ehhez kapcsolódó szociális problémák. Az állampolgárok minden településen felvetették a közfoglalkoztatás rendszerének átalakítása következtében kialakult helyzet súlyosságát.
Minden országjárás alakalmával az ombudsmani program állandó eleme a megyei kormányhivatalban folytatott megbeszélés. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatalban Kállai Ernőt Demeter Ervin kormánymegbízott fogadta. A megbeszélésen részt vett dr. Lukács Irén főigazgató, Társy József kabinetfőnök, valamint Farkas Félix a Baranya Megyei Közgyűlés Kisebbségi bizottságának elnöke.
A főigazgató tájékoztatást adott a kisebbségi önkormányzatok működésével kapcsolatos főbb kérdésekről, valamint a kisebbségi önkormányzati vezetők számára a hivatal által nyújtott szakmai segítség gyakorlatáról.
A megbeszélést követően Kállai Ernő a Kormányhivatal közreműködésével fórumot tartott a megyében működő kisebbségi önkormányzatok elnökei számára, ahol tájékoztatást adott a kisebbségi joganyag aktuális kérdéseiről, és válaszolt az elnökök kérdéseire. A kisebbségi önkormányzati vezetők jelezték, hogy a finanszírozás jelentős csökkentése megalázó, és csaknem ellehetetleníti az önkormányzatokat feladataik megvalósításában.
Az ombudman munkatársai több településen cigánytelepekre, illetve telepszerű lakókörnyezetben élő állampolgárokhoz látogattak el ( Ózdon, Borsodnádasdon, Sajókazán, Sajószentpéteren, Boldván, Szendrőládon, Encsen, Baktakéken, Abaújszántón, Korláton, Vizsolyban, Aszalón, Szikszón, Mezőzomborban, Taktaszadán, Tiszaújvárosban, Tiszalúcon, Mezőcsáton ), és a helyszínen próbáltak jogi segítséget nyújtani, esetenként mediálni, valamint a helyben lakók panaszait rögzíteni.
A program fontos állomása volt Szendrőládon a Nem adom fel Ház, illetve a Bhim Rao Egyesület szendrőládi tanodájának meglátogatása, valamint Sajókazán a Dr. Ámbédkár Gimnáziumban tett látogatás, ahol az ott dolgozók a munkanélküliséggel, szociális problémákkal küzdő, gyakran reményvesztett szülők gyermekei jövőjének jobbításában hisznek és mindennapi munkájukkal azért küzdenek.