Ombudsmani látogatás Komárom-Esztergom megyében
2010-12-13 |
Dr. Kállai Ernő a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa országjáró körútja során, 2010. december 9-10. között Komárom-Esztergom megyébe látogatott, ahol több településen tájékozódott a megyében élő kisebbségek helyzetéről.
Dr. Kállai Ernő hivatalba lépésekor tett ígéretéhez híven, hivatali ideje alatt Magyarország minden megyéjébe el szeretne látogatni, mert fontosnak tartja, hogy személyesen is tájékozódjon a vidéken élő kisebbségek helyzetéről és találkozzon azok képviselőivel.
Az országgyűlési biztos úr 11 kollégájával látogatott Komárom-Esztergom megyébe. Párhuzamosan több helyszínen folyt a munka: a munkatársak Tatabánya és Oroszlány főként cigányok lakta telepein tartottak panaszfelvételt valamint egyeztettek a helyi települési és kisebbségi önkormányzatok képviselőivel. Az ombudsmani program egy szlovákok lakta település - Piliscsév - általános iskolájának meglátogatásával kezdődött. Az iskola jelentős erőfeszítéseket tesz a szlovák nemzetiség nyelvoktatás területén.
Az esztergomi Esélyek Házában tett látogatás során az intézmény vezetője és munkatársai tájékoztatták az ombudsmant tevékenységükről, legfőbb célként a többségi társadalom tudatformálását határozva meg.
Ezt követően Kállai Ernőt a Michl József Tata polgármestere fogadta, aki ismertette a településen élő kisebbségi közösségek helyzetét. Tata városa különös figyelmet fordít a nemzetiségi közösségek kulturális programjaira; több testvérvárosi kapcsolatot ápol nemzetiségei anyaországaiban. A szociálisan rászorultakat halasztott fizetésű bérlakások építésével, szociális gondozóház működtetésével igyekszik segíteni.
Kállai Ernő következő programjaként megtekintette a Kuny Domokos Megyei Múzeum német nemzetiségi gyűjteményét, és megbeszélést folytatott Dr. Fülöp Éva Mária igazgató asszonnyal. A múzeum háromszintes, közel 500 m2 kiállítóterében látható az 1997-ben megnyílt „1100 év együttélés: Németek Magyarországon a honfoglalástól napjainkig" című állandó kiállítás, amely a magyarországi németség történetének főbb állomásait és kulturális értékeit mutatja be. A múzeum felújítása az ott elhelyezett gyűjteményi anyag állagmegóvása nem tűr halasztást, azonban a fenntartó finanszírozási lehetőségei ezt nem teszik lehetővé. Az ombudsman fontosnak tartja, hogy a Német Nemzetiségi Múzeum problémái mielőbb rendeződjenek, ebben szerepet kell vállalnia minden érintett félnek, így a minisztériumnak, a fenntartóként működő Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzatnak, együttműködve a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatával, valamint Tata Város Önkormányzatával.
A kisebbségi ombudsman többek között erről is tárgyalt Tatabányán Popovics György úrral, a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés elnökével.
A megyeházán Kállai Ernő megbeszélést folytatott Ujházy Emil megyei kisebbségi tanácsnokkal, dr. Udvardi Erzsébet asszonnyal a közgyűlés Egészségügyi, szociális és nemzetiségi bizottságának elnökével.
Tóthné dr. Menczel Zsuzsanna, a Komárom-Esztergom Megyei Közigazgatási Hivatal vezetőjével való megbeszélés során az ombudsman üdvözölte a megyei közigazgatási hivatali rendszer illetve a törvényességi ellenőrzés intézményének visszaállítását.
A hivatalvezető asszony tájékoztatást adott a kisebbségi önkormányzatok működésével kapcsolatos főbb kérdésekről, és kiemelte az újonnan megválasztott kisebbségi önkormányzati vezetők képzésének fontosságát.