Szarka László kapta az idei Kemény István-díjat
2011-05-06 |
Dr. Kállai Ernő kisebbségi biztos a magyarországi cigányság iskolateremtő kutatója iránt érzett tiszteletből alapította a Kemény István-díjat, amelyet a hazai nemzeti és etnikai kisebbségi közösségek életének, társadalmi, politikai, gazdasági és egyéb viszonyainak, társadalmi jelenségeinek objektív feltárása terén végzett kiemelkedő tudományos tevékenység elismeréseként ad át minden évben, Kemény István halálának évfordulóján.
LAUDÁCIÓ
Szarka László
Kemény István-díjra jelölése alkalmából
Szarka Lászlót a Kemény István-díj díjazottjaként köszöntjük.
Dr. Kállai Ernő kisebbségi biztos a magyarországi cigányság iskolateremtő kutatója iránt érzett tiszteletből alapította a Kemény István-díjat, amelyet a hazai nemzeti és etnikai kisebbségi közösségek életének, társadalmi, politikai, gazdasági és egyéb viszonyainak, társadalmi jelenségeinek objektív feltárása terén végzett kiemelkedő tudományos tevékenység elismeréseként ad át minden évben, Kemény István halálának évfordulóján.
A díjat az a kivételesen magas színvonalú, példaértékű eredményt elérő kutató kaphatja, aki kisebbségkutatási tudományterületen kutatási feladatot is ellátó állami szervtől vagy alapítványi támogatótól kapott igazolás szerint tudományos kutatást folytat.
Szarka László egyetemi tanulmányait Pozsonyban, a Komenský Egyetem történelem-magyar szakán folytatta. 1977 óta dolgozik történészként, előbb a Csehszlovák Tudományos Akadémia budapesti kutatócsoportjának tagjaként, majd 1985-től kezdődően az MTA Történettudományi Intézetének tudományos munkatársaként, illetve tudományos főmunkatársaként.
Szarka Lászlónak elévülhetetlen érdemei vannak a kisebbségkutatás területének tudományos elismertetésében. 1998-ban az MTA Történettudományi Intézet keretein belül az ő vezetésével alakult meg az Akadémiai Kisebbségkutató Műhely. A 2001. január 1-jén önálló intézetté alakult Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézet Szarka László igazgatóságának mintegy 9 éve alatt komoly szakmai sikereket ért el a határon túli magyar, valamint a hazai kisebbségi közösségek kutatása, továbbá a romakutatás területén.
Szarka László fő kutatási területei: a 19-20. századi magyarországi nemzetiségi politika története; a közép-európai kisebbségek 20. századi története; etnikai térszerkezeti változások a kelet-közép-európai határ menti régiókban; valamint a 20. századi kisebbségi, etnopolitikai konfliktusok a Magyarországgal szomszédos államokban. Szarka László a történelemtudományok kandidátusa tudományos fokozatot 1995-ben szerezte meg, és 2007-ben habilitált a Debreceni Egyetemen.
Szarka László vezetése alatt a Kisebbségkutató Intézet számos, az Európai Unió által támogatott, kiemelkedő nemzetközi projektben vett részt. Az Intézetben komoly adatbázis-építés is folyt; az ő vezetésével hozták létre például az „Interetnikai tudásmenedzsment" adatbázist, amely Kelet-Közép-Európa államai közül nyolc ország, illetve közigazgatási egység területének interetnikus viszonyait mutatja be. Szarka László rendkívüli eredményeket ért el a kisebbségkutatás nemzetközi hálózatának építésében is; a Kisebbségkutató Intézetnek az ő igazgatósága idején a Kárpát-medence szinte valamennyi, kisebbségkutatással foglalkozó tudományos intézményével komoly szakmai együttműködése alakult ki. Nem utolsó e sorban a 2004-ben alapított komáromi Selye János Egyetem, amelynek Pedagógiai Főiskolai Karán 2009 óta Szarka László a dékán.
Szarka László jelentős publikációs tevékenységet is folytat: 8 önálló kötetnek a szerzője, és több mint 20 kötet megírásában működött közre társszerzőként vagy szerkesztőként. Hazai és külföldi tudományos folyóiratokban megjelentetett publikációinak száma több százra tehető. Oktatási tevékenységet folytatott többek között a Debreceni Egyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és a Corvinus Egyetemen. Jelenleg a komáromi Selye János Egyetem Tanárképző Karának Történelem Tanszékén, az egri Eszterházy Károly Főiskola Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának Politológia Tanszékén, valamint a budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Doktori Iskolájában oktat. Oktatói tevékenységével nagymértékben segíti az ígéretes fiatal tehetségek kibontakozását, a kisebbségkutatók fiatal generációinak szakmai fejlődését.
Szarka László tagja számos hazai és nemzetközi tudományos szakmai testületnek. Kimagasló tudományos tevékenységét már eddig is több szakmai elismeréssel díjazták. 1995-ben megkapta a Soros Alapítvány Nyitott Társadalom-díját, 2009-ben pedig a Magyar Külügyminisztérium Lánchíd-díját. E mostani kitüntetéssel, a Kemény István-díjjal mindezidáig kifejtett sokrétű, színvonalas és példaértékű kutatói és oktatói tevékenységét szeretnénk mi is elismerni és megköszönni. Szívből gratulálunk, és további hasonló sikereket kívánunk Önnek!