Dr. Kállai Ernő a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa és munkatársai 2011. május 3-4. között Bács-Kiskun megyébe látogattak, ahol több településen tájékozódtak a megyében élő kis
2011-05-05 |
Az országgyűlési biztos országjáró körútján újabb állomása Bács-Kiskun megye volt. Az ombudsman és munkatársai egy időben több munkacsoportban, több helyszínen folytattak megbeszéléseket, tartottak vizsgálatot, és nyújtottak segítséget a hozzájuk forduló ügyfelek számára.
A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatalban Kállai Ernőt Kerényi János kormánymegbízott, valamint dr. Kovács Miklósné dr. Molnár Ilona főigazgató fogadta. A megbeszélésen részt vett a Törvényességi Ellenőrzési Főosztály vezetője dr. Penczné dr. Zoltán Zsuzsanna is, aki tájékoztatást adott a kisebbségi önkormányzatok működésével kapcsolatos főbb kérdésekről.
A megbeszélést követően Kállai Ernő a Kormányhivatal közreműködésével fórumot tartott a megyében működő kisebbségi önkormányzatok elnökei számára, ahol beszélt az Alaptörvény nemzetiségi jogi rendelkezéseiről, a kisebbségi joganyag aktuális kérdéseiről, valamint válaszolt az elnökök kérdéseire. A különböző kisebbségi közösségek önkormányzati vezetői jelezték, hogy a finanszírozás jelentős csökkentése csaknem ellehetetleníti az önkormányzatokat feladataik megvalósításában.
A munkatársak Kiskunhalason, Balotaszálláson, Kalocsán, Kunszentmiklóson, Szabadszálláson és Izsákon) tartottak panaszfelvételt valamint egyeztettek a helyi települési és kisebbségi önkormányzatok képviselőivel. Alapvető problémaként mindenütt a közfoglalkoztatás rendszerének átalakítása következtében kialakult helyzet súlyosságát vetették fel. A biztos munkatársai a telepszerű lakókörnyezetben élő állampolgárok számára a helyszínen próbáltak jogi segítséget nyújtani, esetenként mediálni, valamint a panaszaikat rögzíteni.
Az országgyűlési biztos kollégái a hivatalból indított átfogó oktatási vizsgálat keretében számos nemzetiségi oktatási intézményt is felkerestek a megyében: Baján, Garán, Jánoshalmán és Kiskunhalason. A nyelv és kultúra megismertetésére általában párhuzamosan több nemzetiség számára is lehetőséget adó oktatási intézmények is jól tükrözik, hogy a megyében hagyományosan több kisebbségi közösség él együtt.