Kemény István-díjátadó
2010-05-05 |
Dr. Prónai Csaba kapta a kisebbségi biztos által alapított Kemény István-díjat, színvonalas és példaértékű kutatói és oktatói tevékenységéért. Az ünnepségen beszédet mondott Dr. Havas Gábor szociológus.
Dr. Kállai Ernő kisebbségi biztos a magyarországi cigányság iskolateremtő kutatója iránt érzett tiszteletből alapította meg a Kemény István-díjat, melyet a magyarországi kisebbségkutatásban kimagasló eredményeket elérő kutatóknak ad át minden évben. A jelen társadalmában, a fejlődő magyar demokráciában erősíteni, támogatni kell mindazokat a kutatókat, akik munkájukkal nagyban hozzájárulnak a hazai kisebbségek társadalmi szerepvállalásának elismertségéhez, a rasszizmus elleni küzdelemhez és a romák társadalmi integrációjához.
2010-ben a Kemény István-díj díjazottja Dr. Prónai CSaba, aki sokrétű, színvonalas és példaértékű kutatói és oktatói tevékenysége mellett kiemelkedő iskolateremtő egyéniség, aki a magyar kulturális antropológiai cigánykutatásban új generációs kutatók mentora és pályára segítője.
LAUDÁCIÓ
Dr. Prónai Csaba
Kemény István-díja alkalmából
Dr. Prónai Csabát a Kemény István-díj díjazottjaként köszöntjük.
Ezt a díjat Dr. Kállai Ernő kisebbségi biztos a magyarországi cigányság iskolateremtő kutatója iránt érzett tiszteletből alapította, melyet a hazai nemzeti és etnikai kisebbségi közösségek életének, társadalmi, politikai, gazdasági és egyéb viszonyainak, társadalmi jelenségeinek objektív feltárása terén végzett kiemelkedő tudományos tevékenység elismeréseként ad át minden évben, Kemény István halálának évfordulóján.
A díjat az a kivételesen magas színvonalú, példaértékű eredményt elérő kutató kaphatja, aki kisebbségkutatási tudományterületen kutatási feladatot is ellátó állami szervtől vagy alapítványi támogatótól kapott igazolás szerint tudományos kutatást folytat.
Prónai Csaba 1966-ban született Budapesten. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán 1992-ben szerzett diplomát történelemből, majd 1994-ben elvégezte a kulturális antropológia szakot, 1996-ban a magyar nyelv és irodalom, valamint az esztétika szakot. „A franciaországi kulturális antropológiai cigánykutatások története" című Ph.D. dolgozatát 2001-ben védte meg, témavezetője Kemény István volt.
1996-től 2001-ig egyetemi tanársegéd, 2001-től 2005-ig egyetemi adjunktus, 2006-tól 2010-ig szakcsoport vezető, 2010-től pedig tanszékvezető az Eötvös Loránd Tudományegyetem Kulturális Antropológia Tanszékén.
Tudományos érdeklődése az antropológia-történet és a romológia területeire terjed ki. E témákban 1993 óta rendszeresen tart előadásokat és szemináriumokat az ELTE-n.
Tudományos tevékenységének részeként 1995-től több hazai és nemzetközi konferencián vett részt, illetve tagja több hazai és nemzetközi tudományos szakmai testületi szervezetnek.
Szerkesztőként 16 kötet kapcsolódik nevéhez, szerzőként és társszerzőként pedig közel 80 tanulmánya illetve recenziója jelent meg angol, francia és magyar nyelven antropológiai és romológiával foglalkozó folyóiratokban, tanulmánykötetekben.
Elméleti és gyakorlati munkájával jelentősen hozzájárul a kulturális antropológiai cigánykutatások fejlődéséhez, a cigány kultúrák sokféleségének és hasonlóságának megismertetéséhez. Kutatói és publikációs tevékenysége mellett kiemelkedő iskolateremtő egyéniség, aki a magyar kulturális antropológiai cigánykutatásban új generációs kutatók mentora és pályára segítője.
Prónai Csaba sokrétű, színvonalas és példaértékű kutatói és oktatói tevékenységét szeretnénk elismerni és megköszönni a Kemény István-díjjal, melyhez szeretettel gratulálunk!
Dr. Havas Gábor szociológus ünnepi beszéde itt olvasható: