I. Európai -Magyar Cigány Filmfesztivál
2009-12-09 |
A kisebbségi ombudsman bevezető gondolatai a filmfesztivál megnyitóján
Hölgyeim és Uraim, Kedves Vendégek!
Tisztelettel köszöntöm az I. Európai - Magyar Cigány Filmfesztivál vendégeit és szervezőit.
Közhelyszerűen ismert mindenki számára, hogy a film, a művészi önkifejezés legsokoldalúbb eszköze, amely ugyanakkor közvetlen és erős társadalomszemlélet formáló hatással bír. Vitathatatlan, hogy ez az a művészeti ág, amely a médiumokon keresztül a legtöbb emberhez képes egy időpontban eljutni, így jelentős szerepe lehet a többségi és a kisebbségi közösségek közötti kapcsolatrendszer alakításában, a tévhitek és az előítéletek lebontásában. Emellett hozzájárulhat a kisebbségi közösségek tagjai identitástudatának erősítéséhez, a csoportkohézió megteremtéséhez. A filmalkotások azonban nem csak megszületésük pillanatában, hanem később, a következő generációk számára is maradandó értéket hordozhatnak.
Ami a mai társadalom gazdasági és szociális állapotát illeti, értelmetlen kísérlet lenne szépíteni a szomorú valóságot. Vitathatatlan tény, hogy mai magyar társadalomban a létminimum alatt tengődők, a munkanélküliek, a veszélyeztetett helyzetben lévő gyermekek és fiatalok, a legrosszabb körülmények között élők - létszámarányukhoz mérten - legnagyobb számban a cigányság köréből kerülnek ki. Ennek a jelenségnek az okai nagyon összetettek, egyszerre hatnak a több évtizedes mulasztások, a negatív társadalmi folyamatok - gondoljunk itt a többségi társadalom jelentős részében élő előítéletek erősödésére -, és mindezt napjainkban súlyosbítják a gazdasági válság hatásai.
Többször is kifejtettem már, hogy amennyiben nem oldjuk fel a roma közösség gazdasági és szociális problémáit, annak beláthatatlan következményei lesznek nem csak a romák, de a többségi társadalom tagjaira nézve is.
Az ilyen és hasonló kulturális események talán segíthetnek abban, hogy a társadalom tagjaiban előítéletektől mentesebb kép alakuljon ki a cigányságról, a kisebbség és a többség jobban megismerje egymást, ezáltal megakadályozható, hogy a legnagyobb számú kisebbséget szembefordítsák a többségi társadalom tagjaival, bármennyit is dolgoznak ezen a politikusok.
Szükség van a maihoz hasonló kezdeményezésekre, ahol a magyarországi romaközösségek civil szervezetei, kulturális intézményei saját kezdeményezésű rendezvényeken találkozzanak saját szellemi életük kiválóságaival és mutassák be kulturális eredményeiket.
Tudjuk ugyanakkor, hogy egy kulturális műhely hatékonyságának számos olyan feltétele van, amelyet nem a művészeknek, hanem a gazdaság, a jog, a politikai képviselőinek kell megteremteniük. Az I. Európai Magyar-Cigány Filmfesztiválra olyan körülmények között kerül sor, amikor a cigányság jelentős rétegét a szellemi éhségnél sokkal nehezebben elviselhető szenvedések is gyötrik.
Mi köze van a cigányság szociális problémáinak a filmművészethez? A kultúra, a kulturális értékek vállalása, bemutatása jó út egy kisebbségi közösség felemelkedéséhez. Fel kell karolni és támogatni kell minden olyan kezdeményezést, amely a cigányság társadalmi integrációjához, felemelkedéséhez hozzájárul.
A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogok Országgyűlési Biztosaként lehetőségeim szűkösek. Az idei évben munkatársaimmal készített kulturális vizsgálatunk során figyelmet fordítottam a kisebbségi filmalkotások elkészültének feltételrendszerére, a közönség általi megismerhetőségére, valamint az azok megőrzését szolgáló intézkedésekre.
A januárban bemutatásra kerülő jelentés alapját képező vizsgálat azt igazolta, hogy nem problémamentes a kisebbségi filmalkotások helyzete, sem előállításukat, sem forgalmazásukat sem pedig megőrzésüket tekintve. A filmalkotások elkészítése és megőrzése jelentős költséggel jár, amelynek kizárólag piaci alapon történő finanszírozása Magyarországon még a populáris jellegű szórakoztató alkotások esetében is nehézségekbe ütközik.
A legújabb fejlemény, hogy a jövő évi költségvetés számai miatt a Magyar Televízióban veszélybe kerültek a kisebbségi filmkészítő műhelyek, amelyek szinte egyedüliként működnek ebben a műfajban Magyarországon. Sajnos, úgy tűnik, most már csak egy illúzió marad a közszolgálatiság hazánkban.
Mindezen nehézségek ellenére mégis örömmel teszek eleget annak a felkérésnek, hogy az I. Európai - Magyar Cigány Filmfesztivált köszöntsem. Ez az esemény is felhívja a társadalom figyelmét, hogy a romákat ne csak úgy vegyék számításba, mint hátrányos helyzetű, szegények és rászorultak táborát, hanem mint önmagukon segíteni képes, a magyar kultúra és társadalom egészéhez megtermékenyítően hozzájárulni képes közösséget.
A jövőben is az adhat erőt, elismertséget és biztonságot a cigányság számára, ha bizonyítja, ez a közösség ugyanúgy bír jó szakmai felkészültségű tanárokkal, orvosokkal, filmrendezőkkel, színészekkel, mint bármely más közösség Magyarországon.
Jó szórakozást kívánok a fesztivál minden résztvevője számára!