A kisebbségi ombudsman Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében
2009-11-05 |
Dr. Kállai Ernő, a kisebbségi jogok biztosa Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe látogatott, ahol tájékozódott a nemzeti és etnikai kisebbségek helyzetéről és találkozott a kisebbségi közösségek vezetőivel valamint a civil szervezetek képviselőivel.
Dr. Kállai Ernő hivatalba lépésekor tett ígéretéhez híven, 2009-ben is többször tett látogatást az ország azon településeire, ahol kisebbségi közösségek élnek, hogy személyesen is tájékozódjon a vidéken élők helyzetéről, a kisebbség és többség viszonyáról. Országjáró körútjának idei utolsó állomása Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt.
Az ombudsman megtekintette a nyíregyházi Esélyek Házát, ahol Herczku Tünde irodavezető és munkatársa Horváth József fogadta és tájékoztatta az iroda működéséről és tevékenységéről.
Ezután a biztos úr találkozott a megye vezetőivel: Dr. Rácz Jánossal, az államigazgatási hivatal vezetőjével, Dr. Fazekas János megyei főjegyzővel és Hajdú Zsolt kisebbségi referenssel, akikkel megbeszélést folytatott a megyében lévő kisebbségi önkormányzatok működéséről, különös tekintettel a kisebbségi önkormányzatok törvényességi ellenőrzésének megszűnésével kialakult helyzetről.
Dr. Kállai Ernő délután találkozott Szepesi István megyei rendőrfőkapitánnyal, akivel megvitatták a romák elleni erőszakos bűncselekmények következtében kialakult helyzetet és mindketten hangsúlyozták annak szükségességét, hogy a rendőrség kötelékébe nagyobb arányban kerülhessenek be roma fiatalok.
A megbeszélés után az ombudsman előadást tartott a megye kisebbségi önkormányzati elnökeinek valamint a civil szervezeteinek vezetőinek, melyen kiemelte a romák oktatásának, képzésének fontosságát, annak érdekében, hogy javulhasson a munkaerő piaci helyzetük. A biztos kiemelten szólt a kisebbségek parlamenti képviseletéről is illetve egy erős, önérdek érvényesítésre képes roma értelmiségi réteg kialakulásának fontosságáról.
Az önkormányzati vezetők tájékoztatást adtak az önkormányzati munkával kapcsolatos tapasztalataikról, valamint az általuk képviselt közösséget foglalkoztató legfontosabb kérdésekről.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei körút másnapján a kisebbségi jogok biztosa az Észak-Alföldi-Regionális Munkaügyi Központban megbeszélést folytatott Miskó Istvánné főigazgatóval, dr. Rezsőfi István általános főigazgató-helyettessel és Gönczi András koordinációs főigazgató helyettessel a munkaügyi helyzetről. A megyében igen magas a munkanélküliség aránya -főleg a 35 éve alattiak körében-, ezért az ombudsman fontosnak tartja az ezekre megoldásként létrehozott programok eredményes működését. Hangsúlyozta, hogy a közfoglalkoztatás csak és kizárólag ideiglenes megoldása a problémának és tartós foglalkoztatásra volna szükség.
Ezután egy sajtóbeszélgetés keretében Kállai Ernő tájékoztatta az újságírókat az aktuális eseményekről, a megyelátogatás céljairól és a kisebbségi közösségek problémáiról.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei látogatás zárásaként az ombudsman ellátogatott Hodászra, ahol Gelsei Gábor görög katolikus parókussal találkozott. A lelkész tájékoztatást adott arról a példaértékű munkáról, melyet a településen végez a roma kisebbség körében. A megbeszélés után az országgyűlési biztos megtekintette a görög katolikus egyház által működtetett új óvodát és a Szent Illés Szeretetotthont valamint a településen lévő Roma Tájházat.
Az ombudsmani programmal párhuzamosan kisebbségi biztos kollégái a megye több településén (Nagykállón, Balkányban, Nyírbátorban, Nagyecseden, Kocsordon, Aranyosapátiban, Kisvárdán, Demecseren, Nagyhalászon, Rakamazon, Tiszalökön, Porcsalmán Szamosangyaloson, Csengeren, Jánkmajtison, Tiszabereken, Rozsályon) tartottak panaszfelvételt.
A kisebbségi biztos és kollégái olyan potenciális ügyfélkört szeretnének így elérni, akiknek nincs elektronikus elérhetőségük, akik kevés vagy téves információval rendelkeznek a jogérvényesítési lehetőségeikről, esetleg szociális helyzetük miatt gátolva vannak abban, hogy panaszaikat eljuttassák az országgyűlési biztos hivatalába.
A panaszfelvételi helyszínekkel párhuzamosan a megye hét nagyobb városának polgármesteri hivatalaiba panaszládák kerültek elhelyezésre, amelyekbe november 13-ig dobhatják be a leveleket a panaszosok.