Sajtóközlemény 090223
2009-02-23 |
Sajtóhíradásokból értesültem arról, hogy mára virradóra felgyújtották egy tatárszentgyörgyi roma család házát, az apát és 5 éves fiát lelőtték, az édesanya, és a két másik gyermek súlyos sérüléseket szenvedett.
Az elmúlt egy évben a tízet, más vélemények szerint ennek többszörösét is meghaladta a roma családok vagy az általuk lakott házat ért erőszakos bűncselekmények száma. Ezeknek az ügyeknek - a sértetti körön és az elkövetési módon túl - közös vonása, hogy a tettesek máig ismeretetlenek. Tény azonban, hogy kizárólag roma családok váltak a Molotov koktélos támadások áldozataivá. Legyen bármilyen származású akár az áldozat, akár az elkövető, az állampolgárok elvárják, hogy az állam védje meg őket. A roma és nem roma származású állampolgárok egyre inkább azt érzik, hogy a magyar állam nem képes a biztonságukat garantálni.
Szembetűnik, hogy e cselekményekkel párhuzamosan a mértékadó közbeszédben egyre általánosabbak, hovatovább „szalonképesek" a nyíltan vagy alig burkoltan romaellenes megnyilvánulások.
Nem állítható, hogy Magyarországon lenne olyan törvényes keretek között működő politikai párt, amely a romákkal szembeni erőszakra buzdítana. A romák és a bűnözés állítólagos kapcsolatának folyamatos hangsúlyozása, és az előítéletes gondolkozásra építő felelőtlen politizálás következtében azonban alapvető erkölcsi gátak omlanak le, és ez nyilvánvaló táptalaja az erőszakos cselekményeknek.
Nemcsak a kisebbségi jogok országgyűlési biztosaként, hanem ebben az országban élni akaró magyar állampolgárként is tiltakozom e folyamat ellen. Véget kell vetni a képmutató és kétértelmű politikai nyilatkozatoknak, az elhallgatásoknak, a gyűlöletbeszédet tulajdonképpen védelmébe vevő, a szólásszabadságra hivatkozó elméleti jogászkodásnak.
A társadalmi béke megmentése érdekében határozott és konkrét politikai lépésekre van szükség.
Tekintettel a helyzet súlyosságára, élve törvény adta lehetőségemmel, 2009. február 24-én fel kívánok szólalni az Országgyűlés előtt.
Dr. Kállai Ernő