Roma holokauszt megemlékezés New Yorkban
2009-02-02 |
Dr. Kállai Ernő a nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosa beszédet mondott New Yorkban a magyar ENSZ-képviseleten rendezett roma holokauszt-kiállítás megnyitóján, majd részt vett az ENSZ Holokauszt megemlékezésén.
New Yorkban, „A halál útjai, a porrajmos Magyarországon" címmel nyílt kiállítás keretében 12 tablón jelenítik meg a roma holokauszt magyarországi történéseit, emléket állítva ezzel a koncentrációs táborokba hurcolt és ott meghalt magyar romáknak.
A kiállítás megnyitóján az ENSZ képviselői mellett részt vettek a diplomáciai képviseletek tagjai és a helyi magyarság képviselői is.
A kisebbségi biztos beszédében megemlékezett a holokauszt cigány áldozatairól, és elmondta, hogy a romák „Magyarországon, de a világ sok más országában is a legkiszolgáltatottabb, a társadalomból leginkább kirekesztett népcsoportnak számítottak és számítanak ma is. A roma probléma természetesen rendkívül összetett és bonyolult kérdés. Emberi jogokról, szociális helyzetről, munkanélküliségről, sok esetben aluliskolázottságról kell beszélnünk, ha meg akarjuk érteni a társadalmi kirekesztettség okait. Egy jól működő társadalom folyamatosan emlékszik a múltban elkövetett hibákra, ezzel is megakadályozva a hasonló szörnyűségeket."
Kállai Ernő a megnyitó után részt vett az ENSZ Holokauszt megemlékezésén.
Az ENSZ-közgyűlés 2005-ben nyilvánította január 27-ét, az auschwitzi haláltábor 1945-ös felszabadításának napját Holokauszt Emléknappá, a porrajmos áldozataira pedig augusztus 2-án emlékeznek, mivel 1944-ben ezen a napon számolták fel végleg Auschwitz-Birkenau területén létesített cigánytábort a náci katonák.
A cigány nyelv egyik balkáni dialektusából származó porrajmos kifejezés jelentése:„elpusztítás, elnyeletés". Ezzel a szóval fejezik ki a II. világháború során a cigányok körében végrehajtott népirtást. A cigány áldozatok számát nehéz pontosan megállapítani, a becslések 200 000-től 2 000 000-ig terjednek. A zsidó holokauszt árnyékában a porrajmos sokáig ismeretlen volt a közvélemény előtt, így a magyarországi cigányságot sújtó holokauszt története is részletes feltárásra vár.