Ombudsmani látogatás Csongrád megyében
2008-11-27 |
Dr. Kállai Ernő kisebbségi biztos országjáró körútjának idei utolsó állomásaként Csongrád megyébe látogatott, ahol tájékozódott a nemzeti és etnikai kisebbségek helyzetéről, találkozott a kisebbségi közösségek vezetőivel, képviselőivel.
Dr. Kállai Ernő kisebbségi biztos hivatalba lépésekor tett ígéretéhez híven 2008-ban is több látogatást tett az ország azon településeire, ahol nemzetiségi közösségek élnek, hogy személyesen is tájékozódjon a vidéken élő kisebbségek helyzetéről, a kisebbség és többség viszonyáról. Országjáró körútjának idei utolsó állomása Csongrád megyében volt.
A kisebbségi biztos először Hódmezővásárhelyre látogatott, ahol a Hódmezővásárhelyi Integrált Szakképző Központ Szakiskola és Szakközépiskola székhelyintézményét tekintette meg. Az ombudsman rövid megbeszélést folytatott dr. Nagyné Bánfi Judit igazgató asszonnyal, majd találkozott a tagintézmények vezetőivel. Patócs Anikó a Klauzál Gábor Általános Iskola igazgatója, Ménesi Sándor a Szent István Általános Iskola igazgatója, valamint Törökné Szabó Éva a Varga Tamás Általános Iskola igazgató-helyettese érdekes, tanulságos beszámolót tartott a 2006-ban elkezdett példaértékű integrációs folyamat nehézségeiről, tapasztalatairól. A többi tagintézmény - szakiskolák és a szakközépiskolák - vezetői bemutatták saját intézményeiket, és az általános iskolákban elkezdett mentori rendszer folytatásának szükségességéről, valamint a sajátos nevelési igényű, beilleszkedési és magatartási problémákkal küszködő gyermekek nevelésével, oktatásával kapcsolatos pedagógus-továbbképzés hiányáról tettek említést.
A Csongrád megyei körút másnapján Dr. Kállai Ernő találkozott a Dél-alföldi Regionális Közigazgatási Hivatal vezetőjével, Dr. Siket Judit asszonnyal, aki ismertette a Csongrád megyében működő kisebbségi önkormányzatok törvényességi ellenőrzésének tapasztalatait. Pozitív példaként emelte ki a Szegeden működő kisebbségi önkormányzatok összefogását, a Nemzetiségek Háza létrehozását.
A kisebbségi biztos meglátogatta a szegedi Esélyek Házát, majd a Nemzetiségek Házában folytatott megbeszélést Kövér Lászlóval a Szegedi Nemzetiségi Önkormányzatok Társulása elnökével és dr. Tóth Istvánnal a Nemzetiségi Szövetség elnökével. A 10 éve alakult Nemzetiségek Háza jelenleg 7 önkormányzat összefogásával működik, jó példáját mutatva annak, hogy a kisebbségi önkormányzatok összefogásával hatékonyabban valósulhat meg a kisebbségi kultúra megőrzése, a hagyományok, a nyelv ápolása, fejlesztése.
A megbeszélés után az ombudsman előadást tartott a megye kisebbségi önkormányzati elnökeinek a kisebbségi joganyag időszerű problémáiról, valamint ismertette az azok megoldására kidolgozott javaslatait.
Az önkormányzati vezetők beszámoltak az önkormányzati munkával kapcsolatos tapasztalataikról, valamint az általuk képviselt közösséget foglalkoztató kérdésekről. A résztvevők közük többen is szóltak a kisebbségi önkormányzatok finanszírozási problémáiról.
Megbeszélés a Nemzetiségek Házában
A kisebbségi biztos Csongrád megyei látogatása egy sajtóbeszélgetéssel zárult a Nemzetiségek Házában.
Az ombudsmani programmal párhuzamosan kisebbségi biztos kollégái a megye több településén - Szentesen, Csongrádon, Kisteleken, Hódmezővásárhelyen és Szegeden tartottak panaszfelvételt.