Állásfoglalás az elmúlt évben történt, romák sérelmére elkövetett erőszakos bűncselekmények kapcsán
2008-11-19 |
A mai napon a sajtó újabb roma család ellen elkövetett, halálesettel végződő bűncselekményről adott hírt. Ebben az évben ez már a tizedik olyan, ismertté vált eset, amikor roma származású embereket vagy az általuk lakott házat érte erőszakos, a köznyugalmat súlyosan felkavaró támadás. A roma közösséget, de a magyar társadalom döntő részét is mélységes aggodalommal, sőt félelemmel tölti el az egymást mind gyakrabban követő erőszakos akciók sorozata. Az egyre inkább anarchizálódó életviszonyok mindannyiunk biztonságát fenyegetik.
Úgy látjuk, hogy az elkövetők számára semmit sem jelent az emberi élet, hiszen nyilvánvalóan ölési szándék vezérli azt, aki éjszaka, alvó emberek házára Molotov-koktélt, kézigránátot dob. Még a legjogosabbnak vélt igény sem igazolhatja az önhatalmú jogérvényesítést.
Nem kívánjuk kétségbe vonni a bűnüldöző és az igazságszolgáltató szervek jogát arra, hogy az elkövetett cselekményeket minősítsék, és megfelelő módon szankcionálják, de a sértettek származása és az elkövetés módja arra enged következtetni, hogy mindez nem a véletlen eredménye: támadássorozat zajlik a magyar társadalom perifériáján élő, legkiszolgáltatottabb helyzetű, előítéletektől sújtott rétege, a cigányság ellen. Ennek indítékai ma még nem tisztázottak, de az etnikai, rasszista motivációt sem lehet kizárni.
Egy jogállamban elfogadhatatlan, hogy egy többszázezer fős népcsoport félelemben töltse a napjait. A teljes magyar társadalomnak is elemi érdeke fűződik azonban ahhoz, hogy ezeket a cselekményeket mielőbb felderítsék (ideértve a motívum tisztázását is) és az elkövetőket felelősségre vonják.
A magyarországi roma közösség elvárja, hogy megfelelő védelmet kapjon az erre hivatott szervektől. Jelen helyzetben a következő intézkedéseket tartjuk a legsürgetőbbnek:
1. A romák sérelmére elkövetett élet elleni, a rasszista motiváció gyanúját felvető támadások mielőbbi felderítésére és az elkövetők felkutatására külön nyomozócsoport jöjjön létre országos hatáskörrel, amely a megyei szervekkel együttműködve intézkedhet.
2. E nyomozócsoport különösen körültekintően vizsgálja az esetleges etnikai motívumot, amelynek bizonyítottsága esetén, hangsúlyos szerepet kell kapnia a bűncselekmény minősítése és a büntetéskiszabás körében is.
3. A nyomozóhatóságok soron kívül, szakszerűen, ellenőrzött tények alapján tájékoztassák a közvéleményt az ilyen bűncselekmények elkövetéséről, valamint - a nyomozás érdekeit nem sértő módon - a nyomozás részeredményeiről is.
4. Fokozott felelősséget várunk az írott és elektronikus sajtó minden munkatársától, hogy tárgyszerűen, de a sértettek és hozzátartozóik emberi méltóságát, személyiségi jogait tiszteletben tartva, önmérsékletet tanúsítva tudósítsanak.
5. A közvélemény formálásában jelentős szerepe van a választott politikai vezetőknek: egy romaellenes támadás esetén nemcsak a kisebbségi közösség megnyugtatása érdekében, de a köznyugalom egésze szempontjából is fontos, hogy pártállástól függetlenül, az elkövetést követő legrövidebb időn belül kiálljanak a sértett családok mellett, határozottan elítéljék az erőszak minden formáját.
6. Nemcsak jogi, de erkölcsi követelmény is, hogy az áldozattá vált családok azonnal, minden szükséges és lehetséges támogatást megkapjanak az állam szerveitől, különösen a helyi önkormányzatoktól.
Budapest, 2008. november 19.