Nyomtat :: HU :: Könyvespolc :: | ||
A kisebbségekre vonatkozó nemzetközi dokumentumok magyar nyelven | ||
2008-01-15 20:14 | ||
AZ ECRI ÚJABB JELENTÉSEI A RASSZIZMUSRÓL Az Európa Tanács 2008. február 12-én tette közzé a rasszizmus és intolerancia kérdéseivel foglalkozó független emberi jogi bizottság (ECRI) újabb négy jelentését. Ezek igen alaposan áttekintik Andorrában, Hollandiában, Lettországban és Ukrajnában az antiszemitizmussal, a kisebbségekkel kapcsolatos szabályozást és annak alkalmazását. A Bizottság több kérdésben aggodalmának adott hangot a tapasztalt eredmények ellenére is. Például az Ukrajnával foglalkozó jelentésben ugyan üdvözlik, hogy a Kisebbségi és Vallásügyi Bizottság megkezdte tevékenységét, és egyebek mellett küzd a rasszizmus és a faji diszkrimináció ellen, ám a büntető igazságszolgáltatást, éppen a faji alapú cselekményekkel szembeni szankcionálás terén nem erősítették meg, nem állítottak fel olyan testületet, amely a polgári és a közigazgatási jog terén elkövetett hátrányos megkülönböztetés ellen érdemben fellépne. Igen kevés eljárást indítanak az antiszemita kijelentéseket tevők és gyalázkodó irodalmat kiadók ellen. A cigány közösség manapság is súlyos egyenlőtlenséggel néz szembe a közoktatás, a foglalkoztatás és a lakásügyek terén – hangsúlyozza a jelentés. Az ECRI több ajánlást is megfogalmazott a helyzet javítására.
2008: INTERKULTURÁLIS PÁRBESZÉD ÉVE EURÓPÁBAN 2007. december 4-én Paulo Coelho beszéde nyitotta meg az Interkulturális Párbeszéd Európai Éve - 2008 programot bemutató brüsszeli sajtótájékoztatót. A világhírű írót 2007 októberében nevezte ki az Európai Bizottság az Interkulturális Párbeszéd Európai Nagykövetének. Coelho a brüsszeli Berlaymont Palotában ebben a minőségében szólal fel. Az európai év célja, hogy elősegítse a kölcsönös megértést lés a jobb egymás mellett élést. Segíteni kívánják a kulturális sokféleség, valamint az európai ügyekben történő aktív polgári részvételt, az ebből fakadó előnyök feltárását. Ez tehát az Unió és a civilek közös kezdeményezése. Az Interkulturális Párbeszéd Európai Éve - 2008 program céljai: 1.) az interkulturális párbeszéd elősegítése az egyre nyitottabb és kulturálisan egyre összetettebb Európai Unió állampolgárai és állampolgársággal nem rendelkező lakói között, Az európai év költségvetése 10 millió euró, amelyből információs kampányt, 7 fő európai és 27 nemzeti projektet támogatnak. Az Európai Bizottság két pályázatot hirdetett a 2008-as interkulturális párbeszéd európai éve program céljainak megvalósítása érdekében, az egyik a nemzeti, a másik az európai szintű projektek megvalósítását kívánja 50-80%-ban finanszírozni (társfinanszírozás). A projektek a városi kultúrával, populáris művészettel, az ifjúság részvételével, a migrációval, a médiával, a helyi kezdeményezésekkel foglalkoznak, és eredményeiket az év második felében láthatjuk. Így Brüsszelben hat vitára kerülsor, ahol szakterületenként vizsgálják meg a párbeszéd jelenségét: a média, a művészetek, a kulturális örökség, a munkahely, a vallások közti párbeszéd, az oktatás és az ifjúság, a migráció és az integráció összefüggéseiben. Magyarország úgy határozott, hogy alulról fölfelé építkező modellben szervezi meg az Évet: abban kíván segíteni a kordináló szervezet, hogy civil kezdeményezések sikeresen és eredményesen megvalósulhassank, nagy média figyelmet kaphassanak és hosszú távon fenntarthatók legyenek. Az Év célja tehát elsősorban a téma fókuszba helyezése illetve azon szakemberek hálózatának kiépítése, képzése és megismerése, akik a témával foglalkoznak. Olyan fiatal szakembereket kívánunk képezni az Év során, akik 2008-on túl is akarnak és képesek lesznek a kultúrák közötti párbeszéd jegyében projekteket szervezni. A következő főbb lépéseket szeretnénk megtenni:
A Kultúrák között párbeszéd európai éve magyarországi programját a KultúrPont Iroda kordinálja az Oktatási és Kulturális Minisztérium megbízásából. Az Év eseményeinek szervezése során szorosan együttműködnek több szakterülettel és civil szervezettel. Ennek előzménye volt két pályázati felhívás, 2007.július 31-i határidővel. b.) Minden tagállamból egy olyan programot kívánnak támogatni, amely ugyan nemzeti, de az európai dimenzió is hangsúlyozott. Ebben a pályázatban is lányeges a program által elérhető polgárok száma, s hangsúlyozott a civil képzés és tanulás az emberek különbözőségéről és annak elfogadásáról. A pályázaton a program nemzeti koordinátorai indulhattak a költségek 50%-ának támogatásáért, de a végső kedvezményezettek rajtuk kívül a nem kormányzati és költségvetési szervezetek egyaránt lehetnek. Project coordinator: Hungarofest Kht. KultúrPont Iroda Információ angol nyelven: http://www.interculturaldialogue2008.eu/ DOKUMENTUMOK: Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Kartája Keretegyezmény a Nemzeti Kisebbségek Védelméről Az Európai Parlament állásfoglalása a romák Európai Unióbeli helyzetéről | ||
1051 Budapest, Nádor u. 22. Tel.: (06-1) 475-7100 Fax: (06-1) 269-1615 e-mail:info@kisebbsegiombudsman.hu | ||
|