Nyomtat
:: HU :: Hírek :: Archívum ::
Ombudsmani látogatás Vas megyében

2008-09-11 12:36
Dr. Kállai Ernő kisebbségi biztos országjáró körútjának következő állomásaként Vas megyébe látogatott, ahol tájékozódott a nemzeti és etnikai kisebbségek helyzetéről, ellátogatott több nemzetiségi intézménybe és találkozott a kisebbségi közösségek vezetőivel, képviselőivel.

Dr. Kállai Ernő kisebbségi biztos hivatalba lépésekor ígéretet tett arra, hogy ellátogat az ország azon településeire, ahol nemzetiségi közösségek élnek, mert fontosnak tartja, hogy személyesen is tájékozódjon a vidéken élő kisebbségek helyzetéről és találkozzon azok képviselőivel. Országjáró körútjának második állomása Vas megyében volt, ahol az ombudsman kétnapos látogatása során ellátogatott több nemzetiségi intézménybe és találkozott a kisebbségi közösségek vezetőivel, képviselőivel.
A kisebbségi biztos először az ország legnyugatibb településére, Felsőszölnökre látogatott, amely a magyarországi szlovén közösség legnagyobb falva. Az ombudsman itt találkozott Ropos Mártonnal, az Országos Szlovén Önkormányzat elnökével akivel áttekintették a szlovén közösség helyzetét. Az országos önkormányzati elnök tájékoztatást adott a 2006. évi önkormányzati választások tapasztalatairól, a szlovén oktatás eredményeiről, problémáiról, valamint az anyaországgal való együttműködésről.
Dr. Kállai Ernő a településen megtekintette a Kossics József Kétnyelvű Általános Iskolát és Óvodát is, ahol bővített nyelvoktató típusú szlovén nyelvi képzés folyik. Az intézmény pedagógusai nagy szerepet vállalnak a falu kulturális életének szervezésében is; énekkart, színjátszócsoportot, néptánccsoportot és fúvószenekart is vezetnek.

 

       



Szentgotthárdon a kisebbségi biztos látogatást tett a szentgotthárdi  Vörösmarty Mihály Gimnáziumban, ahol a szlovén nyelvet emelt óraszámban tanítják. Az intézmény 2005-től integráltan általános iskolai, alapfokú művészeti és gimnáziumi oktatást lát el. Az igazgató, Pénzes Tibor, elmondta, hogy a szlovén nyelv átadását nagyban nehezíti az, hogy a mai szülő generáció már nem beszéli az anyanyelvét otthon. A munkalehetőség hiánya, a német nyelvterület közelsége, „elszívó hatása" még jobban felgyorsítja az asszimilációt. A szlovén nyelv megőrzése - az ún. zsákfalvakban, mint pl. Felsőszölnök - a zárt közösségekben sikeresebb. A szlovén nyelv azonban nem jelent előnyt a munkaerőpiacon, a ljubljanai felsőfokú képzésen résztvevők nagy része pedig kint marad Szlovéniában, nem tér haza, nem építi tovább a helyi közösséget.

 

Szentgotthárdon az ombudsman megtekintette a Gotthárd Tv, a Rádio Monoster és a Porabje c. lap szerkesztőségét is.
A Porabje hetente megjelenő kulturális és közéleti jellegű újság, a magyarországi szlovének nemzetiségi hetilapja. Szukics Marianna főszerkesztő a kisebbségi biztosnak elmondta, hogy a lap elsődleges célja az anyanyelven történő tájékoztatás, valamint a szlovén anyanyelv és identitásának megőrzése, fejlesztése, kulturális és vallási értékek közvetítése.
Az újság szerkesztősége a Szlovén Kulturális és Információs Központban kapott helyet, és ugyanitt található a Radio Monoster stúdiója is. A 2000 közepétől működő szlovén nyelvű rádió főszerkesztője Mukics Ferenc beszámolt a rádió működéséről, anyagi nehézségeiről is az ombudsmannak, aki biztosította őt támogatásáról, hiszen a rádiónak fontos szerepe van a szlovén nyelv megőrzésében, ápolásában.

 

 

A Vas megyei körút másnapján Dr. Kállai Ernő Szentpéterfára látogatott, ahol megtekintette a Két Tanítású Nyelvű Általános Iskolát, mely a horvát kisebbség egyik fontos oktatási intézménye a térségben. Az igazgató asszony, Paukovitsné Horváth Edit tájékoztatást adott az intézmény és a nemzetiségi oktatás helyzetéről. A beszélgetésen jelent volt Szentpéterfa polgármestere, valamint az Országos Horvát Önkormányzat elnöke Hepp Mihály is.

A kisebbségi biztos Szombathelyen találkozott a Nyugat-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal vezetőjével, Dr. Séfer Sándorral, aki ismertette a Vas megyében működő kisebbségi önkormányzatok törvényességi ellenőrzésének tapasztalatait.
A megbeszélés után a kisebbségi biztos is, és előadást tartott a kisebbségi joganyag időszerű problémáiról, valamint ismertette az azok megoldására kidolgozott javaslatait. A kisebbségi önkormányzati vezetők ezután beszámoltak az önkormányzati munkával kapcsolatos tapasztalataikról, valamint az általuk képviselt közösséget foglalkoztató kérdésekről. A résztvevők közük többen is szóltak a kisebbségi oktatás nehézségeiről, valamint a kisebbségi önkormányzatok nem megfelelő finanszírozásáról.

 


Az ombudsmani látogatás egyik utolsó állomása volt a szombathelyi Esélyek Háza, ahol Dr. Kállai Ernő az intézmény vezetőjével, Tüttő Mártával folytatott rövid megbeszélést.
Az Esélyek Háza hálózat jelentős szerepet játszik abban, hogy a vidéken, kistelepüléseken élő, kisebbségi közösségekhez tartozó állampolgár, sérelmeivel bátran és közvetlenül fordulhat a kisebbségi biztoshoz, hiszen az intézmények hetente legalább két alkalommal biztosítanak ügyfélfogadást a kisebbségi biztos hatáskörébe tartozó ügykörben, majd a panaszt továbbítják az ombudsman felé.
A Vas megyei látogatás egyik fontos része volt az, hogy a kisebbségi biztos munkatársai több településen is tartottak személyes panaszfelvételt az azt igénylőknek. 
 


Dr, Kállai Ernő Vas megyei látogatásának zárásaként a sajtó munkatársaival találkozott, majd látogatást tett a Magyar Televízió Szlovén Nyelvű Adásának Szerkesztőségében, ahol Doncsecz Ibolya főszerkesztő asszony és Mukics Dusán újságíró fogadta.

 

 

1051 Budapest, Nádor u. 22. Tel.: (06-1) 475-7100 Fax: (06-1) 269-1615 e-mail:info@kisebbsegiombudsman.hu
copyright© 2007. Powered by SiteEngine Wombat